Çok Popüler, SIRADAN KitaplarAYNI YILDIZIN ALTINDA

Yazarı: John Green
Sayfa Sayısı: 320
Tür: Roman

Artık konusunu anlatmadan direk yorumuma geçeceğim. Konuyu bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Filmi izlemek için de özellikle kitabı okumayı bekledim. Filmi izlediğim taktirde kitabı okumayacağımı biliyordum çünkü. 

Hikaye - bence - çok basit bir dille anlatılmış, klasik bir hikayeyi ele alıyor. Beni çok etkilediğini söyleyemem. Hatta yer yer yeter artık bitsin bu kitap dedim. Özellikle baş kahramanların kend aralarındaki "peki" "peki" leri beni baydı... Evet özel bir anlamı vardı ama yine de hoşuma gitmedi işte.

Kitabı es geçiyorum, gelelim filme. Film sıradan başladı, öyle de devam etti diyebilirim ama bana kalırsa kitaptan daha iyiydi. Duyguyu daha iyi yansıttığını düşünüyorum. Özellikle son sahnelerde gözlerim doldu, baya duygulandım. Ama kitapta hiç böyle olmadım malesef:)
SERENAD

Yazarı: Zülfü Livaneli
Sayfa Sayısı: 484
Tür: Roman

O kadar çok övgüsünü duymuştum ki, okumadan edemedim. Ama sanırım "Aynı Yıldızın Altında"da olduğu gibi, kendimi övgülere pek kaptırmamalıyım. Bunu anlamış bulunuyorum. İyi başlayan, ama iyi bitmeyen bir kitap oldu benim için. İlk başlarda gerçekten güzel başlamıştı. Akıcı, benzersiz bir hikaye. Özellikle Struma konusunda verdiği bilgiler okumaya değer. Ancak şöyle bir şey var, ben romanın içinde fazla ansiklopedik bilgiyi sevmiyorum. Bana hep romanın aracı kılınması gibi geliyor. Oysa roman, roman tadında olmalıdır. Bir hikaye anlatır, bir ders çıkarırsınız, kazanımınız odur. Ben roman içine sayfalarca ansiklopedik bilgi yerleştirilmesinden hiç hoşlanmıyorum dediğim gibi.

Bu romanda beni sıkan bir yön daha vardı. Romanın son 100 sayfasında olay tamamen çözülüyor, tüm sırlar açığa çıkıyor. Son 100 sayfada ise, bu çözülen olaylar karşısında Maya'nın araştırmalarına yer veriliyor. Olayların sanırım kitabın orta yerinde çözüme kavuşması da beni sıktı. Sonrasında bir cazibesi kalmadı kitabın benim için. 


PİRAYE

Yazarı: Canan Tan
Sayfa Sayısı: 432
Tür: Roman

İlk Canan Tan kitabı okuyuşum, ama sanırım son olacak.
Piraye dedin mi, yıkılıyor ortalık. Aman Allah'ım bu nasıl bir kitaptır böyle dedim, aldım elime. Çıka çıka Türk filmi çıktı içinden! Bir de Piraye'nin ister istemez yozlaşmasına, fikirlerinin körelmesine öyle çok kızdım ki, anlatamam...
Hakkını yemeyeyim kitabın, çok akıcıydı. Bir solukta bitti. Yine de, sıradan bir hikayenin ötesine geçemedi benim için. 

SPOILER İÇERİR:
Üniversitedeki neredeyse tüm erkeklerin peşinde olduğu Piraye, hepsine de armudun sapı üzümün çöpü diyerek bahane bulmakta, burun kıvırmaktadır. Çıtası o kadar yüksektir ki, en sonunda bir aşiret ağası ile evlenir. Tamam evlendi diyelim, aşk hani gözü kör oldu ama dayak yer, bir şekilde yine de kabullenir. Yani özgürlükçüyüm, kendime set vurdurmam diye gez dolaş, sonunda dayak ye, sineye çek. Bana garip geldi arkadaş. 

2 yorum:

  1. Canan Tan'ın kitaplarını başarısız ve sıradan bulanlardanım, ama kendini okutuyor ve bir şekilde popüler kitaplar arasında olmayı her zaman başarıyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. haklısınız, sanırım bu da ayrı bir marifet...

      Sil

Related Posts with Thumbnails