Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo


Diğer Adı: Startling with Each Step
Yönetmen: Kim Kyu Tae
Senarist: Jo Yoon Young
Kanal: SBS
Bölüm Sayısı: 20
Yayın Tarihi: 29 Ağustos 2016
Yayın Günleri ve Saati: Pazartesi ve Salı/22.00
Dil: Korece
Ülke: Güney Kore

Bir dizinin daha sonuna geldik. Son bölümleri artık yayınlansın diye gözünün içine baktığım, ancak son iki bölümünde beni fazlasıyla üzen bir senaryoya sahip bir dizi bu. 2016 dizilerinden ve henüz yeni bitmiş bir dizi. Sıcağı sıcağına yorumlamaya geldim :)


Dizi, Çin versiyondan uyarlama. Uyarlaması böyleyse aslı nasıldır diye düşünmedim değil. Beni çokça etkileyen bir dizi oldu. Tarihi - Kore film/dizilerine bayılıyorum zaten. Kıyafetleri, konuşmaları, saçları vs. tarihi yapımlar bir harika bence. 

Dizi Goryeo döneminde geçiyor. Şimdiki zamanda bir genç kız kötü bir olay yaşıyor, bunun sıkıntısıyla göl kenarında otururken olanlar oluyor. Güneş tutulması anında geçmişe, Goryeo dönemine gidiyor. 

Bir kere kızın ( Hae Soo ) Goryeo'ya gittiğinde yaşadığı şaşkınlık görülmeye değerdi. Her ne kadar dram türünde bir dizi olsa da, baslarda insanı tatlı tatlı gülümseten yanları da vardı. 


Aslında film o dönemlerin hayal kırıklıklarını, taht kavgalarını öyle güzel anlatmış ki bazı taşlar bende yerine oturdu desem yeridir. İstemese bile, tahta çıkan kişinin o düzene "mecburen" ayak uydurmak zorunda kaldığı bir dönem bu. 


Lee Joon Gi ( 4. Prens Wang So ), herkesin kendinden korktuğu ve çocukluğundan itibaren annesi tarafından dahi kabul görmemiş bir prenstir. 


Prensin yolu Hae Soo ile karşılaşır. Yüzündeki yara izinden dolayı sürekli dışlanmış olan prense HAe Soo hiç yara izi yokmuş gibi davranır ve Prens Hae Soo'yı sahiplenir. Dahasını da anlatasım var ama şimdi burda ufak bir spoiler versem izlemeyenler kesin beni topa tutarlar :) Zira çokça beğeni alan bu dizi hakkında spoiler demek ölüm demek gibi birşey :)


Ben bu ufak kızın, bu korkulan adama olan aşkını çok temiz buldum, çok sevdim. Ancak bir anda çok beğenilenkarakterlerin bile o tahta çıktıktan sonra dönüştükleri halleri de beni ürkütmedi değil. Yok arkadaş gerçekten iyi dönemlerde yaşıyoruzbiz. Aman aman! 

Finalde filmi öyle bir bağladılar ki, sanki ikinci sezonu yayınlanacak gibi hissedip "Hadi İnşallah" dedim. 

Tarifi Dram konularından hoşlanıyorsanız bu diziyi sakın kaçırmayın. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails