Anamur Denizkent Sitesi ve Mamure Kalesi


Anamur'da kalınacak en güzel yerlerden biri, Denizkent sitesi...
Sahil kenarında, denize sıfır, çok büyük bir bahçe içerisinde yaklaşık 70-80 ev...


Tamamı 2 katlı, en üstte de teras var.
En kötüsü ben 7 gün boyunca terastan fotoğraf çekmeyi akıl edemedim:(Bizim gibi kalabalık ortamlardan hoşlanmayanlar için, doğa, yeşil, deniz üçlüsünü bir arada görebilecekleri şirin bir tatil sitesi Denizkent. Hemen Anamurium antik kentinin yanında. Bir başka postta da Anamurium'u anlatacağım kısmetse.Kesinlikle çok bakımlı bir bahçesi var sitenin. Benim gibi bitkiseverlerin bayılacağı gibi:) Çok çok iyi bir bakım ekibi var ve her akşam mutlaka ilaçlanıyor.Sitenin hemen sol tarafından Sultan Çayı denize dökülüyor. Buna rağmen bir tane sivrisinek görmedim ben. Ancak diğer sitelerde sivrisinekten oturamıyorlarmış, orada tanıştığımız ailelerden öğrendik. Burası sürekli ilaçlandığı için biz hiç rastlamadık.


Ne güzellikler yaratılmış da bizlere hizmet ediyor bakar mısınız?Turuncu güllerdenSarı güllereBir çeşit güzellik bir arada.. İşte birkaç foto:
İşte bu da süs narı.. Bunu görünce evdeki süs narımın böyle olup olmadığını düşündüm. Dönüp bakınca hala çiçekli olduğunu, narların oluşmadığını gördüm. Şükür ki bu bir haftalık zamanda evdeki bitkiler hiç zarar görmemiş.Bir evin önünde de bu harika domatesler vardı. Doğallıktan güzeli var mı?...

İşte bunlar da bahçedeki narlar. Anamur'un muzu kadar narı da ünlüymüş. Bu arada muzun fiyatı, Konya'dakinin 1/3'ü. Hem de mis gibi kokuyor. Yani ünlü olduğu kadar var Anamur muzu...Denizi, kimi yerde kumlu kimi yerde çakıllı. Malum Akdeniz, suyu sıcacık ve bir o kadar da tuzlu. Son birkaç yıldır Marmara'nın serin ve tuz oranı az suyuna alışınca, Akdeniz bana tuz bombardımanı gibi geldi:))Sahilde birkaç yerde bu levhalardan var. Görünce öyle hoşuma gitti ki...
Hep diyorum...
Doğayı ve doğalı koruyalım...

Denizkent sitesi ve civarı ( Anamurium bölgesi ) Kıbrıs'a en yakın uç nokta... Bu da bir bilgi olarak kalsın burada...Ve Anamur'un girişindeki Mamure Kalesi...
Kalenin etrafı su ile çevrili, minik bir dere gibi ve içinde birsürü kaplumbağa...

Dere kenarında da bu şirin çiçekler karşılıyor sizi.Kale denizin kenarında, dalgaların sesi insanı büyülüyor adeta. Tabi bir yandan da güneş beynini kavuruyor o başka:))
Kaleyi gezerken Malkoçoğlu filmleri geldi aklıma. Kesin buralarda bir film çevirmiştir Cüneyt abimiz:))Ve kale surlarından bir görüntü.

Şimdilik bu kadar... Anamurium ve diğer mekanların tanıtımını ilerleyen günlerde yazacağım kısmet olursa...
Sevgiyle kalın...

Not: Bölgeye gidecek olursanız, Mayıs ve Eylül gibi daha serin zamanlarda gitmenizi tavsiye ederim. O kadar nem oranı yüksekti ki, nefes almakta zorlandığımız zamanlar oldu neredeyse. Sıcak ve güneş ise kavuruyor ortalığı. Hafif esen bir rüzgar ise resmen can veriyor etrafa.

12 yorum:

 1. harika bi yere benziyor.
  cok beğendim.
  dediğin gibi ben de eylülde güneyi sevenlerdenim :)
  kalabalıklardan uzak olması da ayrıca güzel..

  YanıtlaSil
 2. Bir Mersin'li olaraktan bayılırım Anamur'a .Tatil için doğru tercih yapmışsınız .

  YanıtlaSil
 3. En gidilmeyecek zamanda gitmişsiniz. Yerlileri yaylaya kaçar bu mevsimde.
  Ya Haziran, ya Eylül gitmeli. Kayınpederimin yazlığı vardı orada, daha etraf bomboşken. Deniz hârikaydı ama ne saçımız, ne havlularımız kurumuyordu. Bir iki gittik, sonra bıraktık. Kayınpeder de baktı giden yok. Sattı:))
  Fevkalâde güzel tarihi eserler vardı.Anamuryum şehrinde ayağının ucuyla yerlerin tozunu kaldırınca altından nefis mozaikler çıkıyordu.
  Oraları seninle tekrar görmek hoş oldu. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Tiryaki
  kesinlikle kalabalıklardan uzak olması harika. Ve eminim Eylül'de harika olur oralar

  YanıtlaSil
 5. Youknow
  kesinlikle doğru tercih ama belki yanlış zaman:)
  bayıldım Anamur'a

  YanıtlaSil
 6. Neduk
  Denetim biter bitmez attık kendimizi:)beklemeye tahammülümüz yoktu açıkçası:)Harika gezilecek mekanlar var etrafta, hele bir sevgi su parkı vardı görülmeye değer. ama saçlarımız hemen kuruyordu bizim, sanırım çok sıcak olmasından

  YanıtlaSil
 7. harika görüntüler denizin kokusunu aldım teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. ay nasıl heveslendim
  ne güzel yerler öyle hilal:)

  YanıtlaSil
 9. merhaba hilal, bizim denizkentte yazlığımız var acaba sen de mi orada oturuyorsun, resimler harika..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok, orada değilim ama birkaç sene önce gitmiştik. Hakkaten çok güzel yer ama o sene çook sıcaktı :D

   Sil
 10. Mamuriye, Kocaeli ilinin Gölcük ilçesine bağlı bir köydür. Anamur'daki kalenin adı Mamure'dir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilgilendirdiğiniz için teşekkürler :) ismi ne olursa olsun, güzel yer ama değil mi :)

   Sil

Related Posts with Thumbnails